logo anasayfa hakkımızda iletişim anasayfa twitter facebook  
alt
yan
 
 

Granit Çeşitleri

çizgi
  Bazalt Çeşitleri  
  çizgi  
  Bordür Çeşitleri  
çizgi
  Beton Taş Ürünleri  
  çizgi  
  Andezit Taşı Ürünleri  
  çizgi  
     
  çizgi  
sağ
bölüm
granit
üst
granit çeşitleri


Granit, sert, kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü magmatik derinlik kültesi. Plüton içindeki taneler çoğunlukla gözle görülebilir büyüklüktedir. Esas mineralleri feldspatın ortoklas cinsi ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır. Ayrıca mika, hornblend, piroksen ve ikinci gruba giren turmalin, apatit, zirkon, grena, manyetit gibi mineraller de bulunabilir.

Yollarda parke ve bordür taşı, yapılarda yapı taşı olarak çok eskiden beri bol miktarda kullanılmaktadır. Aşınmaya, basınca, darbeye karşı dayanıklı, güzel renkli ve iyi cila kabul eder. Atmosfer tesirlerine ve ayrışmaya karşı direnci yüksektir. Günümüzde daha çok parke ve bordür taşı ve bazı büyük yapılarda kaplama taşı olarak kullanılmaktadır.

Granit Küp Taş, yeriçinde 400 santigrat derece civarında bir ısıya sahip olup, soğuması birkaç bin yıl gibi çok uzun bir zamanı kapsar. Bu ısı aynı zamanda jeotermal suların da kaynağıdır. Yeriçine süzülen suların, granitlerin çatlakları arasındaki hareketi, hem granitin yüksek ısısı ile su sıcaklığını arttırır hem de çözünebilir haldeki mineraller suyun bünyesine dahil olur. Jeotermal suların oluşumu bu şekilde gerçekleşir.

granit çeşitleri

 

 
 

© 2013 İnci Taş Yapı ®  |   Küp Taş Granit Küp Taş Doğal Taş Bazalt Küp Taş Küp Taş Ustası